Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Produkcja kontraktowa
Contract production services of electronic manufacturing in Poland and EU

Jak się to stało, że Polska jest tak istotnym ośrodkiem przemysłu w Europie?

Nowa produkcja na Starym Kontynencie? Czemu nie. Otwarty rynek to pierwszy impuls do myślenia o własnym biznesie. Później pojawiają się pytania. Czy rozpocząć produkcję? Czy warto postawić na outsourcing produkcji? Jeśli tak to gdzie? Czy europejski rynek jest atrakcyjny? Albert Einstein miał prostą metodę – musisz nauczyć się zasad gry, a potem grać lepiej niż wszyscy inni. Przekonajmy się, jak te zasady wyglądają w Polsce i na Starym Kontynencie.

Azjatyckie tygrysy i europejskie lwy

Kiedy Lee Kuan Yew – człowiek, który według Margaret Tatcher nigdy się nie myli objął władzę nad mikro państwem na krańcu Malezji, dochód na osobę wynosił tam rocznie 400 dolarów, dziś to ponad 50 tysięcy. Mimo, że nazwa Singapur dosłownie znaczy tyle co miasto lwa, jest on aktualnie najlepiej rozwiniętym obok Japonii azjatyckim tygrysem. Tygrysem, który w corocznym rankingu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy zajmuje na zmianę z Nową Zelandią pierwsze miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych rynków świata. Zestawienie to bierze pod uwagę 10 wskaźników z życia firmy, zaczynając od łatwości jej zakładania, przez rejestrację własności i prowadzenie produkcji, aż po ochronę inwestorów i likwidację przedsiębiorstwa. Są one od siebie niezależne, więc rzadko zdarza się, żeby kraje w czołówce były we wszystkich wskaźnikach naraz. Jak to wygląda w praktyce? W Australii – kraju znajdującym się na pierwszym miejscu w kategorii zakładanie firmy,  wymagane są dwie procedury, a sam proces trwa średnio dwa dni. W Gwinei-Bissau, najgorszym państwie pod tym względem, wymagane jest 17 procedur których wypełnienie trwa ponad pół roku.

Jednak ranking Doing Business to nie tylko Azja i USA. W pierwszej trzydziestce ponad połowa państw leży na Starym Kontynencie. Wśród 190 krajów u szczytu tabeli Europę reprezentuje wielka skandynawska trójka – Dania, Norwegia i Szwecja. Nie zaskakują też wysokie miejsca Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Finlandii, jednak nie można zapominać o  Polsce, która mimo spadku w porównaniu do roku poprzedniego znajduje się na 27 pozycji. Coroczne raporty oprócz tego, że niosą za sobą ogromne ilości wewnętrznych reform dają jasny przekaz, gdzie otwieranie firmy i produkcji się opłaca, a gdzie przedsiębiorczy klimat jest ekstremalny. W tym przypadku, to nie tylko liczby, a raczej czysta, gospodarcza rzeczywistość. Obserwacje na przestrzeni ostatnich lat jednoznacznie wskazują, że top 30  zestawienia Banku Światowego to cel wszystkich aspirujących do biznesowych salonów świata.

Polska fabryką UE – outsourcing produkcji na Starym Kontynencie

Contract production services of electronic manufacturing in Poland

Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że w przekroju całej gospodarki Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem zatrudnienia w przemyśle z wynikiem 3.5 miliona osób. Więcej w tym regionie zatrudniają tylko Niemcy i Włosi, jednak w sektorze produkcyjnym nie mamy sobie równych – dwa na trzy miejsca pracy w UE powstają w Polsce . Obok Obok ogromnych kadr, atrakcyjne są również polskie koszty produkcji, a więc ogół wydatków, jakie przedsiębiorstwo ponosi w związku z wytwarzaniem wszelkich dóbr. Obejmują one przede wszystkim opłaty za wynagrodzenie dla pracowników, ale również zakup materiałów, energii i wszelkich kwestii związanych z infrastrukturą i obsługą kapitału. W Polsce godzinowy koszt pracy to niecałe 9 euro, niższy spotkamy tylko w 4 krajach UE – Litwie, Łotwie, Rumunii i Bułgarii. Średnia Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie 25 euro, a najwięcej przedsiębiorca zapłaci w Norwegii, gdzie te samy koszty sięgają 50 euro.

W Polsce inwestorzy doceniają nie tylko niskie koszty, ale też jakość pracowników – w szczególności inżynierów. To podstawa konkurencyjnej gospodarki, a kraj nad Wisłą z roku na rok ma coraz więcej powód by właśnie pod tym względem stawać się liderem w swoim regionie. Polska gospodarka nadal czeka na impuls innowacyjności, jednak obecna perspektywa finansowania przez UE, program, Europa 2020 program, czy założenia Konstytucji Biznesu dają realną szansę, by połączyć wiedzę i przedsiębiorczość wykorzystując świetnie przygotowaną merytorycznie kadrę naukową. Wyścig USA, Azji i Europy w zakresie innowacyjności oprócz tego że trwa, codziennie nabiera rozpędu. Na razie wyżej wymieniona kolejność to odbicie rzeczywistości, jednak ogromne środki i wewnętrzna współpraca może przynieść efekty, w których Stary Kontynent z powodzeniem zaskoczy nowy rynek.

Produkcja w samym sercu Europy

Suchowola – oprócz tego, że to urocza miejscowość na Podlasiu to także geograficzny środek Europy. Centralne położenie Polski to jeden z argumentów, który najbardziej przemawia do przedsiębiorców chcących otworzyć tu własną produkcję. Dowiedz się więcej o produkcji wiązek kablowych w Polsce. Sprawna logistyka jest wartością dodaną, którą dany region albo ma, albo musi ogromnie inwestować, aby zbliżyć się do zadowalającego poziomu. Możliwość redukcji kosztów dzięki braku utrudnień i bliskości kluczowych rynków zbytu stawia Polskę na silnie konkurencyjnej pozycji. Realizacja podstawowych praw konsumenta, takich jak terminowe wypełnianie założeń gwarancji, dostęp do produktów, czy zdolność do szybkiego i taniego dostarczania ich klientom, to tylko niektóre z korzyści wynikających z położenia naszego kraju. Umożliwiając sprawną obsługę klienta zapewniają też – trudną do nadrobienia przez konkurencję – przewagę rynkową.

Od Statutu Anny do prawa własności przemysłowej

Od początku XVIII wieku nikomu nie udało się zjednoczyć trwale Anglii i Szkocji i niewielu również myślało o prawach autorskich. Obie rzeczy zmieniła Anna Stuart, która w tym czasie zostaje królową i to królową nie Anglii, a Wielkiej Brytanii, która powstanie za czasów jej rządów. Statut Anny jest uważany za kolebkę prawa autorskiego, które dziś stanowi podstawę działalności każdego twórcy. Polska również ma wieloletnią tradycję w zakresie ochrony własności intelektualnej, jednak to co w całej historii najistotniejsze to rok 2004 i przyjęcie norm prawnych Unii Europejskiej. Dla przedsiębiorców najistotniejsza jest ustawa Prawo własności przemysłowej z 2000 roku, która chroni wynalazki, wzory użytkowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne a nawet topografię układów scalonych. Jeśli uprawniony stwierdzi, że ktoś inny korzysta z jego pomysłu bez zezwolenia, może domagać się odszkodowania, zaniechania naruszeń i usunięcia jego skutków, a w przypadku braku finansów, prawo zapewnia również środki niezbędne do przeprowadzenia koniecznych dowodów.

Produkcja na Wisłą

27 pozycja na 190 krajów w prestiżowym rankingu Doing Business, który określa najatrakcyjniejsze rynki na świecie i podium wśród krajów UE w kategorii tworzenia miejsc pracy w przemyśle. Ponad dwa razy niższe koszty produkcji niż europejska średnia i prawo ochrony własności przemysłowej odpowiadające światowym standardom. W końcu Suchowola – symbol centralnego położenia kraju na mapie Starego Kontynentu. Być może to właśnie te powody sprawiają, że co trzeci Polak chciałby założyć własną firmę. Co do tego entuzjazmu byłbym akurat ostrożny – z liczby numerów REGON wynika, że w Polsce otwiera się średnio 300 tys. firm rocznie, utrzymuje się co dziesiąta. Jednak jeśli mowa o produkcji, jako kolejnym kroku rozwoju przedsiębiorstwa, trudno w Europie o miejsce, które łączyłoby tyle czynników sprzyjających osiąganiu przewagi rynkowej za taką cenę.

Ostatnie publikacje na blogu – Produkcja kontraktowa

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *