Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Innowacje w technologii
Importance of a project team

Ocena potencjału projektu, a zespół projektowy

Zespół jest ważniejszy niż wszystkie inne czynniki łącznie?

Znaczenie zespołu projektowego

Dobrym punktem na początek są statystki z rynku USA, które słyszałem dawno temu. Więc… większość startupów nie przetrwa. Z tych, które przetrwają i odniosą sukces około 80% zmieni profil działalności! Tylko 20% startupów pozostanie przy pierwotnej koncepcji biznesowej.

Możesz ocenić ten fakt na różne sposoby, ale jest jedna szczególnie interesująca perspektywa: umiejętności zespołowe. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, kiedy będziesz musiał zmienić profil firmy, oznacza to zazwyczaj bardzo trudny okres przejściowy. Jeśli twój zespół nie ma wszystkich umiejętności i motywacji, prawdopodobnie projekt/ inwestycja zakończy się niepowodzeniem. Dlatego na dojrzałych rynkach VC zespół jest oceniany jako pierwszy, a inwestorzy poświęcają najwięcej uwagi temu aspektowi. Niedawno przeczytałem bardzo interesującą publikację, w której stwierdzono, że w przypadku wczesnych projektów czynnik zespołowy zajmuje 53% wagi w procesie podejmowania decyzji przez potencjalnych inwestorów i ma większe znaczenie niż wszystkie inne czynniki wzięte łącznie. Jeszcze ważniejsze jest to, że zespół jest oceniany jako najważniejszy czynnik sukcesu.

Perspectiva Solutions for Important factors for Investment Selection
Czynnik zespołowy jest ważniejszym czynnikiem w procesie wyboru inwestycji niż wszystkie inne aspekty łącznie. Źródło: Medium Corporation.

Idealny zespół. Przykład projektu z sektora wyrobów medycznych.

Jaki jest więc idealny zespół? Pozwól, że pokażę Ci na przykładzie projektu med-tech. To projekt, w którym celem jest wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek urządzenia medycznego. Punktem wyjścia do rozważań na temat zespołu są niezbędne umiejętności potrzebne do opracowania urządzenia i jego komercjalizacji. Spróbujmy wymienić najważniejsze z nich:

  1. Przywództwo
  2. Rozwój biznesu
  3. PR
  4. Inżynieria
  5. Produkcja
  6. Kontrola Jakości (QC) i zapewnienie jakości (QA)
  7. Kwestie prawne i rejestrowe (RA)
  8. Kwestie medyczne
  9. Administracja

Krótko mówiąc: nie będziesz potrzebował wszystkich umiejętności na samym początku projektu na pokładzie, ale z drugiej strony plan projektu bez koncepcji produkcji lub RA jest w zasadzie nic nie warty. Podsumowując, wartościowe memorandum pokazuje kto zajmie się każdą z wymienionych powyżej grup tematów. To musi być wiarygodna koncepcja. Osoby o niewielkim doświadczeniu w tej roli będą miały niską wiarygodność. Będziesz musiał jakoś wypełnić luki. Czasami możesz chcieć przyciągnąć ludzi, oferując im akcje. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie zaoferowanie komuś zatrudnienia. Wybór należy do Ciebie, ale ważną kwestią jest jak ważna jest rola. Im ważniejsza osoba, tym silniejsze czynniki motywacyjne, które musisz zaoferować.

Ostatnie publikacje na blogu – Innowacje w technologii

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *