Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Wiązki kablowe Produkcja kontraktowa
Niezawodność wiązki kablowej w elektromobilności- ładowarki do samochodów elektrycznych

Niezawodność wiązki kablowej dla ładowarki do samochodów elektrycznych

Wiązki elektryczne to nieodłączna część urządzeń, które znacznie usprawniają codzienne życie. Znajdują się one praktycznie w każdym sprzędzie działającym na prąd. Ich powszechne zastosowanie sprawia, że liczba firm zajmujących się ich produkcją stale rośnie.

Elektromobilność to jedna z najbardziej rozwojowych gałęzi polskiej i światowej gospodarki. Dziś sektor ten obejmuje nie tylko produkcję elektrycznych pojazdów, ale także wydobycie surowców, modernizację i rozwój infrastruktury. Jest ona traktowana, jako skuteczne narzędzie do dekarbonizacji sektora transportu i osiągnięcia neutralności klimatycznej. 

Kable umożliwiają przesyłanie energii oraz danych pomiędzy urządzeniami elektrycznymi wszelkiego typu. Choć do przesłania prostych danych wystarcza zazwyczaj jeden przewód, jednak w wielu urządzeniach, zwłaszcza w tych o wysokim poziomie zaawansowania niezbędne są całe wiązki kablowe. Jak spośród tak szerokiej oferty wybrać wiązki elektryczne wysokiej jakości? W jakich branżach nie może ich zabraknąć? Jak wygląda produkcja wiązek kablowych? Poznaj podstawowe, niezbędne informacje o wiązkach elektrycznych.

Wiązki elektryczne - co to takiego?

Wiązka elektryczna to dedykowana struktura połączeń elektrycznych pomiędzy poszczególnymi punktami systemu lub rozbudowanego urządzenia. Odpowiada za elektryczne funkcjonowanie m.in. poprzez zasilanie, transmisję danych oraz sygnalizację stanów logicznych poszczególnych składników układu.

Produkcja wiązek kablowych: jak powstają?

Podczas wyboru wiązek elektrycznych powinieneś zwrócić szczególną uwagę na producenta. Niezwykle ważne jest, aby producent wiązek kablowych dbał o najwyższe standardy jakości i ogólnoświatowe normy. Dlaczego? Tylko wówczas zyskasz pewność, że są one w pełni bezpieczne i będą spełniać swoje zadania, tak jak powinny. Ponadto, ważne jest również, aby materiały i kompozyty wykorzystane do produkcji wiązek były starannie wyselekcjonowane i dostosowane do środowiska, w którym zostaną użyte.
Sprawdzony, dobry producent wiązek elektrycznych przed rozpoczęciem procesu produkcji precyzyjnie i szczegółowo zapoznaje się z potrzebami Klienta. Zazwyczaj pierwszy produkt to prototyp, w przypadku którego Klient może zażądać poprawek lub zaakceptować cały projekt. W momencie, gdy producent otrzyma akceptację prototypu od Klienta rozpoczyna się produkcja wiązek kablowych.

Produkcja wiązek kablowych krok po kroku:

 • Cięcie i odizolowywanie przewodów
 • Zagniatanie lub lutowanie terminali
 • Taśmowanie (jeśli występuje) lub wiązanie opaskami
 • Etykietowanie i znakowanie
 • Kontrola i montaż wiązki
 • Kontrola końcowa jakości gotowej wiązki elektrycznej
Wiązka kablowa enkodera - Perspectiva Solutions - produkcja kontraktowa

Ważne! wszystkie produkowane wiązki elektryczne muszą spełniać określone normy ogólnoświatowe względem bezpieczeństwa instalacji elektrycznej oraz jakości i technik wykonania. Należy pamiętać, że odpowiadają one nie tylko za skuteczne działanie urządzenia, ale również chronią przed zwarciem czy przepięciami.

Niezawodność i zastosowanie wiązek kablowych

Wiązki elektryczne są najbardziej zawodnym elementem w pojeździe lub dowolnym urządzeniu, dlatego kluczowe są kwestie jakościowe materiałów i podzespołów (przewód złącza), ich odpowiedni dobór, dokładny montaż oraz sam projekt. Prawidłowo wyprodukowane wiązki elektryczne stanowią istotny element całego systemu elektrycznego. Mają bardzo duży wpływ na niezawodność działania całego urządzenia. Wiązki kablowe można znaleźć się praktycznie w większości urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, zarówno domowego użytku jak i w zaawansowanych urządzeniach medycznych i militarnych.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój elektromobilności w Polsce jest dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wzrost liczby publicznych stacji, a co za tym idzie łatwiejsze użytkowanie samochodów z napędem elektrycznym przekłada się na większe zainteresowanie tego typu samochodami.

Ładowarki dostępne w naszym kraju to:
 • Wolne ładowarki prądu przemiennego (AC), które oferują moc ładowania do 22 kW. Ładowanie pojazdu tą ładowarką trwa, w zależności od pojemności baterii, nawet do 8 godzin
 • Szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), które pozwalają naładować elektryka do 80% stanu baterii, nawet w zaledwie pół godziny

Najczęstsze typy ładowarek do pojazdów elektrycznych:

 • Ładowarki stacjonarne
 • Ładowarki mobilne

Dodatkowo można je również sklasyfikować według typu pojazdu elektrycznego:

 • Hulajnogi
 • Rowery
 • Riksze
 • Samochody osobowe tradycyjne oraz autonomiczne
 • Samochody ciężarowe
 • Autobusy
 • Statki latające
 • Statki pływające

Mimo kryzysu elektromobilność zyskuje

Niezawodność ładowarki do samochodów elektrycznych a wiązki kablowe

Choć kryzys związany z COVID 19 z ogromną mocą uderzył w przemysł samochodowy, jednak sprzedaż samochodów elektrycznych w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła. Co więcej? Eksperci twierdzą, że branżowy wstrząs wcale nie musi przełożyć się na spowolnienie rozwoju elektromobilności. Wręcz przeciwnie może bardzo wiele zyskać!

Co ciekawe, liczba inwestycji zagranicznych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Inwestycje światowych gigantów branży e-mobility znalazły się wśród kluczowych projektów w 2021 roku. Pokazuje to, że Polska ze względu na swoją innowacyjność i wysoką jakość produkcji w zakresie elektromobilności jest krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów i partnerów biznesowych. Co istotne? W naszym kraju produkuje się 30% wszystkich akumulatorów do pojazdów elektrycznych produkowanych w Europie. Na polskim parkingu znajduje się obecnie 50 679 pojazdów elektrycznych i 4 431 punktów ładowania (AC i DC). Według polskiego EV Outlook, liczby te wzrosną do ok. 4% w 2025 roku. 

Jak sytuacja wygląda na rynku światowym? Wielkość globalnego rynku mobilności elektrycznej wyniosła 230,12 mld USD w 2020 roku. Ponadto, przewiduje się, że rynek wzrośnie z 279,45 mld USD w 2021 roku, do 1 507,21 mld USD w 2028 roku (przy CAGR na poziomie 27,2% w okresie 2021-2028. Choć globalny wpływ pandemii COVID 19 był bezprecedensowy, jednak mobilność elektryczna wpłynęła pozytywnie na popyt we wszystkich regionach podczas trwania pandemii. Globalny rynek e-mobilności wykazał duży wzrost o 21, 16% w 2020 roku w porównaniu ze średnim wzrostem z lat 2017- 2019.

Odporność elektromobilności na kryzys wynika z ciągłego wzrostu zainteresowania pojazdami elektrycznymi oraz wprowadzania na rynek nowych rozwiązań technologicznych. Zwiększanie nakładów na transformację energetyczną, w tym również elektromobilność ma być jednym z podstawowych elementów działań przeciwdziałających skutkom kryzysu wywołanego przez COVID 19. 

Warto zdawać sobie sprawę, że za rozwojem rynku pojazdów elektrycznych będzie nieodłącznie podążać rozwój infrastruktury – w tym również ładowarek do użytku domowego lub ładowarek dużej mocy, instalowanych w infrastrukturze publicznej (także na stacjach paliw). 

Sprawdź nasze usługi związane z doborem i produkcją wiązek elektrycznych

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *