Prototypownie wiązek kablowych maszyn
Zastanawiasz się, jak ważne są wiązki elektryczne przy projektowaniu prototypu dla maszyn? Współczesne urządzenia posiadają jednostkę centralną sterującą systemem (ECU – Electronic Control Unit), czasem występuje ona w postaci sterownika lub specjalistycznego procesora. Wiązka kablowa umożliwia komunikację pomiędzy jednostką centralną, a elementami całego systemu (np. silniki, zawory, wyświetlacze, siłowniki). Jak zatem wygląda prototypowanie okablowania do urządzeń?
Prototypownie wiązek kablowych, a szczególnie na początku prototypowania sporządza się podstawową listę oczekiwań klienta dotyczącą wydajności, miejsca i sposobu użytkowania oraz środowiska, w którym będzie funkcjonować urządzenie. W wywiadzie technologicznym ustalamy z klientem m.in.:
- rodzaj wiązki: sterowana lub zasilająca
- parametry prądowe i napięciowe
- topologię wiązki
- interfejsy
- środowisko pracy
- EMC
- klasę wiązki
- inne.
Po otrzymaniu dokładnych wytycznych klienta odnośnie urządzenia, w którym ma zostać
zamontowana wiązka rozpoczyna się proces projektowania inżynierskiego.
Modelowanie wiązek elektrycznych
Kluczowym etapem każdego procesu twórczego jest projekt. Podobnie jest z elektrycznymi wiązkami kablowymi. Po zebraniu informacji wstępnych powstaje pierwszy projekt w wyspecjalizowanym oprogramowaniu CAD. W naszej firmie stosujemy najwyższe standardy modelowania wiązek elektrycznych. Stosowane przez nas oprogramowanie pozwalają na:
- modelowanie wiązki 3D w urządzeniu,
- generowanie rysunków poglądowych topologii wiązki,
- tworzenie rysunków 2D wiązki,
- opracowanie schematów połączeń,
- przygotowanie listy materiałowej, tzw. BOMu (ang. bill of material),
- wytworzenie dokumentacji produkcyjnej.
Prototyp wiązki elektrycznej
Po przeanalizowaniu wstępnego projektu wiązki, wykonywany jest prototyp, na którym przeprowadzane są testy w celu ustalenia, czy dana wiązka jest kompatybilna z docelową maszyną oraz czy spełnia wymagania klienta. Przy etapie prototypowania ważne jest uwzględnienie schematu ideowego, założenia użytkowania i informacji do czego przewody mają zostać podłączone. Do wiązki starannie dobierane są komponenty, tak, aby przewód był przystosowany do różnego rodzaju pracy, także w ciężkich warunkach (np. pod ziemią, lub w wodzie). Niektóre z kabli potrzebują specjalistycznej izolacji, która pozwoli na bezpieczną pracę. Uwzględnia się także sposób zasilania (stałe lub sterowane) oraz ilość styków w wiązce, a także elementy takie jak uzwojenie, przewody i czujniki położenia. Po wykonaniu prototypu wiązki i
wykonaniu szeregu pomiarów (rezystancja izolacji, przejścia elektryczne, siła zrywu, itd.), zostaje ona
wysłana do klienta w celu sprawdzenia kompatybilności z urządzeniem. Po zatwierdzeniu
odpowiedniego funkcjonowania wiązki trafia ona na produkcję seryjną. Wiązki elektryczne są
wytwarzane zgodnie z prawidłowym procesem produkcji na podstawie ustalonego schematu.
Nie wiesz jakiego prototypu okablowania potrzebuje twoje urządzenie? Nasza firma pomoże Ci w
doborze najlepszego projektu oraz optymalnych, nowoczesnych komponentów i rozwiązań przy
prototypowaniu wiązek.