Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Wiązki kablowe
Prototyping of machine wiring harness - prototypowanie wiązek do maszyn

Prototypownie wiązek kablowych maszyn

Zastanawiasz się, jak ważne są wiązki elektryczne przy projektowaniu prototypu dla maszyn? Współczesne urządzenia posiadają jednostkę centralną sterującą systemem (ECU – Electronic Control Unit), czasem występuje ona w postaci sterownika lub specjalistycznego procesora. Wiązka kablowa umożliwia komunikację pomiędzy jednostką centralną, a elementami całego systemu (np. silniki, zawory, wyświetlacze, siłowniki). Jak zatem wygląda prototypowanie okablowania do urządzeń?
Prototypownie wiązek kablowych, a szczególnie na początku prototypowania sporządza się podstawową listę oczekiwań klienta dotyczącą wydajności, miejsca i sposobu użytkowania oraz środowiska, w którym będzie funkcjonować urządzenie.

W wywiadzie technologicznym ustalamy z klientem m.in.:

 • rodzaj wiązki: sterowana lub zasilająca
 • parametry prądowe i napięciowe
 • topologię wiązki
 • interfejsy
 • środowisko pracy
 • EMC
 • klasę wiązki
 • inne.

Po otrzymaniu dokładnych wytycznych klienta odnośnie urządzenia, w którym ma zostać
zamontowana wiązka rozpoczyna się proces projektowania inżynierskiego.

Jak stworzyć prototyp wiązki elektrycznej?

Proces tworzenia prototypu wiązki elektrycznej:

 1. Projekt i planowanie: Zaczynamy od dokładnego zaplanowania, jak ma wyglądać twoja wiązka elektryczna. Określamy rodzaje przewodów, złącz i komponentów, jakie będziesz potrzebować.
 2. Dobór materiałów: Wybieramy odpowiednie materiały, przewody, złącza i izolacje, które spełnią wymagania projektu.
 3. Montaż i połączenia: Ręcznie lub przy użyciu specjalnych narzędzi montujemy prototyp wiązki elektrycznej. Upewnij się, że wszystkie połączenia są dokładne i bezpieczne.
 4. Testy i walidacja: Przeprowadzamy testy, aby zweryfikować działanie wiązki elektrycznej. Sprawdzamy, czy nie ma zwarcia, czy wszystkie połączenia są stabilne i czy dane lub prąd przepływają poprawnie.
 5. Dokumentacja: Ważnym krokiem jest dokładna dokumentacja prototypu. Zapewni to przejrzystość i ułatwi ewentualne modyfikacje w przyszłości.
 6. Optymalizacja: Jeśli testy wykazały problemy, dostosowujemy prototyp i powtarzamy testy, aż osiągniemy pożądane rezultaty
 7. Przegląd i ocena: Po zakończeniu procesu następuje przegląd prototypu i ocen jego wydajności. Jeśli wszystko jest zgodne z oczekiwaniami, możemy przejść do produkcji finalnej wiązki elektrycznej.

Modelowanie wiązek elektrycznych

Kluczowym etapem każdego procesu twórczego jest projekt. Podobnie jest z elektrycznymi wiązkami kablowymi. Po zebraniu informacji wstępnych powstaje pierwszy projekt w wyspecjalizowanym oprogramowaniu CAD. W naszej firmie stosujemy najwyższe standardy modelowania wiązek elektrycznych. Stosowane przez nas oprogramowanie pozwalają na:

 • modelowanie wiązki 3D w urządzeniu,
 • generowanie rysunków poglądowych topologii wiązki,
 • tworzenie rysunków 2D wiązki,
 • opracowanie schematów połączeń,
 • przygotowanie listy materiałowej, tzw. BOMu (ang. bill of material),
 • wytworzenie dokumentacji produkcyjnej.

Prototyp wiązki elektrycznej

Po przeanalizowaniu wstępnego projektu wiązki, wykonywany jest prototyp, na którym przeprowadzane są testy w celu ustalenia, czy dana wiązka jest kompatybilna z docelową maszyną oraz czy spełnia wymagania klienta. Przy etapie prototypowania ważne jest uwzględnienie schematu ideowego, założenia użytkowania i informacji do czego przewody mają zostać podłączone. Do wiązki starannie dobierane są komponenty, tak, aby przewód był przystosowany do różnego rodzaju pracy, także w ciężkich warunkach (np. pod ziemią, lub w wodzie). Niektóre z kabli potrzebują specjalistycznej izolacji, która pozwoli na bezpieczną pracę. Uwzględnia się także sposób zasilania (stałe lub sterowane) oraz ilość styków w wiązce, a także elementy takie jak uzwojenie, przewody i czujniki położenia. Po wykonaniu prototypu wiązki i
wykonaniu szeregu pomiarów (rezystancja izolacji, przejścia elektryczne, siła zrywu, itd.), zostaje ona
wysłana do klienta w celu sprawdzenia kompatybilności z urządzeniem. Po zatwierdzeniu
odpowiedniego funkcjonowania wiązki trafia ona na produkcję seryjną. Wiązki elektryczne są
wytwarzane zgodnie z prawidłowym procesem produkcji na podstawie ustalonego schematu.
Nie wiesz jakiego prototypu okablowania potrzebuje twoje urządzenie? Nasza firma pomoże Ci w
doborze najlepszego projektu oraz optymalnych, nowoczesnych komponentów i rozwiązań przy
prototypowaniu wiązek.

Poprzednie artykuły o wiązkach elektrycznych

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *