Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Produkcja kontraktowa
Highly qualified staff influence the functioning of the company

Kompetencje zespołu – czyli jak wysoko wykwalifikowana kadra wpływa na funkcjonowanie firmy?

Kompetencje zespołu – warunek konieczny dla pomyślnego wdrożenia Twojego produktu

Jak na funkcjonowanie firmy wpływają wysokie kwalifikacje personelu? Czy kształcenie zawodowe otwiera ścieżki błyskotliwej kariery? Kto zrobi przełomowy krok, który zbliży nas do kolonizacji Marsa? I w końcu jaka gałąź przemysłu stawia Europę w roli światowego lidera? Czas odpowiedzieć na te i inne pytania, które pokażą szerszy kontekst fundamentów dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw nie tylko na Starym Kontynencie.

Od szkolnej ławki do naukowych salonów

Kształcenie zawodowe w Polsce znajduje się aktualnie w fazie prężnego rozwoju. Po okresie zapaści edukacji zawodowej, w ostatnich latach dostrzeżono lukę w gospodarce, jaka powstała na skutek zaniedbania kształcenia specjalistów, robotników i techników. Zaczęto realizować więc program reform, który zachęcił i uatrakcyjnił kształcenie zawodowe, podnosząc znacznie jego jakość. Na przełomie ostatnich lat programy ukierunkowano na zdobywanie niezbędnych w zawodach kwalifikacji, co otworzyło nowe ścieżki kariery. Postawiono na praktykę czego najlepszym przykładem jest chociażby możliwość pracy aktualnych studentów, a przyszłych techników, elektryków i informatyków w firmach takich jak na przykład Perspectiva Solutions. Wysoki poziom kształcenia zapewnia istotny fakt – w Perspectivie pracują tylko technicy elektronicy, którzy wcześniej przechodzą miesięczny okres treningu wprowadzającego. Jakie były efekty zmian, których doświadczyliśmy w momencie, gdy pierwsze roczniki kształcone nowym systemem weszły na rynek pracy?

Technologiczny kosmos

Miejscem, w którym najlepiej widać europejski i polski potencjał wśród techników jest kosmos. University Rover Challenge to organizowany przez The Mars Society ogólnoświatowy konkurs robotów, rozgrywany na pustyni w Utach, która pozwala na eksperymenty w warunkach zbliżonych do marsjańskich. Wśród zadań stawianych przed łazikami było między innymi pobieranie próbek gruntu, poszukiwanie śladów życia, dokonywanie napraw zepsutego urządzenia, a także pokonywanie trudno dostępnych wzniesień terenu. Na podium znalazły się dwie drużyny znad Wisły – pierwsza z Politechniki Białostockiej, która zdeklasowała rywali, zdobywając najwyższą punktację w historii zawodów (493 punkty na 500 możliwych) oraz studenci z Politechniki Wrocławskiej. Tak wyniki wyglądały w 2013 roku, jedna różnica między przeszłością a tegorocznymi zawodami URC jest taka, że tym razem oprócz pierwszego (Politechnika Częstochowska) i trzeciego (Politechnika Świętokrzyska) miejsca na podium, tuż za nimi znalazła się drużyna z Łodzi.

5 maja tego roku NASA wystrzeliła sondę InSight w kierunku Marsa. Projekt, który pochłonął niemal miliard dolarów jest częścią programu Discovery . Mowa o stacjonarnym lądowniku wyposażonym w aparaturę badawczą, która ma zmierzyć puls Czerwonej Planety, a więc przeprowadzić jej sejsmologiczny przegląd. Oprócz poznawania jądra Marsa NASA chce również zmierzyć strumień ciepła podpowierzchniowego. W tym celu InSight będzie musiał wwiercić się w jej powierzchnię na głębokość około 4 metrów. Do tego celu, z udziałem naukowców z Polskiej Agencji Kosmicznej, powstało jedno z głównych urządzeń pomiarowych – dzieło firmy AstronikaPenetrator Kret. Słowem, Polacy będą odpowiedzialni za najgłębszy odwiert w historii tej planety. Zrozumienie wahań temperatury na Marsie ma kluczowe znaczenie dla projektu wysłania tam ludzi do 2030 roku – wyjaśnia szef naukowców NASA, Jim Green. Specjaliści przewidują, że badania mogą wyznaczyć przełom w poznawaniu planety, którą chcemy kolonizować. Do tego momentu przyszłość ta wydawała się odległymi planami, jednak czy faktycznie tak jest dowiemy się za około dwa lata – tyle potrwa wyprawa NASA z polskim akcentem na pokładzie.

Europa, czyli światowy lider

Pozycję lidera, jaką zajmuje Europa w wielu gałęziach przemysłu technologicznego idealnie widać na przykładzie fotoniki, czyli elektroniki XXI wieku. Stary Kontynent od początku jej kształtowania stawał się światowym pionierem w dziedzinie cząstek światła i fotonów w celu przesłania informacji przez światłowody. Te z kolei, odrobinę grubsze od ludzkiego włosa przewody są polską specjalnością. To aktualnie najnowocześniejszy sposób przesyłania informacji wyróżniający się największym zasięgiem bez zakłóceń i ogromną pojemnością informacyjną. Wracając do fotoniki – pociąga ona za sobą ogromny postęp w wielu dziedzinach nauki i wysokiej techniki. Została zaliczona przez Unię Europejską do grupy tzw. kluczowych technologii wspomagających KET (od ang. „Key Enabling Technologies”). Komisja Europejska nadała im strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Unii, określając je mianem technologii przyszłości, które zdecydują o dynamicznym rozwoju Europy i pozwolą na wzrost poziomu innowacyjności unijnych przedsiębiorstw. Rozwój w dziedzinie KET wiąże się więc z przeznaczeniem ogromnych środków na prowadzenie intensywnych prac R & D oraz z koniecznością angażowania wysoko wykwalifikowanej kadry.

To, jak ogromne znaczenie dla jakości produktu mają kwalifikacje personelu nigdy nie pozostawiało wątpliwości. Kompetentny i przygotowany do pracy etatowiec to fundament dynamicznie rozwijającej się firmy. Przedsiębiorstwo tworzą ludzie – to niezwykle prawdziwy truizm. Niezależnie od stanowiska, każdy z osobna tworzy jego obraz. Jednak tylko od kadry kierowniczej, która postawi na kształtowanie fachowców, zależy czy będzie to wizerunek specjalisty w danej dziedzinie, czy firmy z niskiej, może przy odrobinie szczęścia średniej półki.

Ostatnie publikacje na blogu – Produkcja kontraktowa

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *