Dane kontaktowe

Adres:

Młyńska 27, 22-400 Zamość, Poland

Specjalizujemy się w kontraktowej produkcji najwyższej jakości urządzeń elektronicznych i fotonicznych oraz produkcji niestandardowych wiązek kablowych. Oferujemy najwyższe standardy produkcji w Polsce, od prototypownia, outsourcingu produkcji, po usługi profesjonalnego montażu maszyn i elektroniki.

 
Produkcja kontraktowa
Production outsourcing is the optimal solution for scaling company

Outsourcing produkcji – Optymalne rozwiązanie dla skalowania rozwoju firmy

„Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej i taniej niż konkurenci, powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej”

Henry Ford

Zauważył na początku lat 30. Henry Ford i tym samym podał najprostszą definicję outsourcingu. Gdyby założyciel koncernu samochodowego opowiadał o tym zjawisku dziś, dodałby, że zarówno w wersji dostawców zagranicznych (offshore) jak i krajowych (onshore) jest on strategią zarządzania polegającą na delegowaniu pomiędzy firmami zadań, które nie są bezpośrednio związane z ich podstawową działalnością.

Czas i przestrzeń – dwie główne bariery rozwoju zostały przełamane w latach 90. XX wieku, a więc na początku rewolucji technologicznej. Świat stał się o wiele mniejszy także dla outsourcingu. Usługi, które wcześniej nie były przedmiotem handlu, takie jak IT, obsługa Klienta czy prowadzenie księgowości stały się nowym fundamentem jego rozwoju. Do dziś obok prostych usług pojawiają się inne, wymagające od dostawcy, specjalistycznej wiedzy. Call center, wystawianie faktur, czy skomplikowane procesy badawczo-rozwojowe. Firmy małe, średnie i te które zaliczają się do globalnego top 100. W XXI wieku, wbrew wielu opiniom outsourcing produkcji może każdy i wszystko, pozostaje jednak to co budzi największe zainteresowanie menedżerów całego świata efekt.

Globalizacja i kryzys – główne impulsy strategii

Firmy starające się dostosować do pędzącego za globalizacją rynku zmuszone są do zwiększania efektywności i koncentrowania się na swoich głównych kompetencjach. Konieczność ciągłego zwiększania popytu niesie za sobą chęć redukcji kosztów, polepszenia jakości produktów i skrócenia czasu wprowadzania ich na rynek. W celu sprostania wymaganiom konsumentów pojawia się cel zdobycia wiedzy branżowej z zakresu nowych technologii. Outsourcing może być też instrumentem zmiany modelu biznesowego przedsiębiorstwa, jego głębokiej reorganizacji, a także integracji firmy po dokonaniu fuzji czy przejęcia.

Outsourcing idealny, czyli kontrakt win-win

W latach W latach 80. XX wieku, General Motors wprowadził na rynek Ameryki Łacińskiej kultowy model Chevroleta Nova. Legenda głosi, że brak powodzenia w sprzedaży był wynikiem nieznajomości różnic kulturowych, a konkretniej języka hiszpańskiego, w którym no va oznaczało tyle co nie jeździ. Niezależnie od prawdziwości tej historii, to przykład, który idealnie pokazuje główne przyczyny niepowodzenia we wprowadzaniu strategii outsourcingowych. Mowa więc o  braku odpowiedniej komunikacji i relacji nabywca-dostawca, do których należy dodać wadliwy proces weryfikacji potencjalnego zleceniobiorcy oparty najczęściej o jeden czynnik – kryterium ceny. Pośpiech to kolejny przeciwnik korzystnego dla obu stron kontraktu, dla którego niezbędne jest przemyślane i samodzielne określenie własnych celów i potrzeb. Podstawą skutecznego outsourcingu jest szczegółowa strategia oparta o przygotowany zespół odpowiedzialny za wprowadzanie projektu. 

Biznesowy trend XXI wieku

Przeglądam najnowszy ranking Tholons Top 100 Outsourcing Cities określający najbardziej atrakcyjne miasta dla tej branży. W pierwszej dziesiątce połowa stawki należy do Indii, wśród nich najwyżej plasuje się Bangalore i stolica – Delhi. Do tego dodajemy azjatyckie tygrysy – dwa miasta z Filipin oraz Królowę Orientu – Szanghaj. Kraków – pierwsze europejskie miasto w zestawieniu zajmuje 11 pozycję na świecie i stanowi najlepsze miejsce na starym kontynencie dla rozwoju trzech głównych obszarów outsourcingu, a więc centrów usług wspólnych (SSC), procesów biznesowych (BPO) oraz procesów wiedzy (KPO).

Ten ranking, podobnie jak bezprecedensowy wzrost Polski w kontekście tego zjawiska idealnie pokazuje trend, który panuje obecnie w świecie przedsiębiorców. Mądrze wprowadzany outsourcing mimo, że nie jest panaceum na wszystkie problemy firmy stanowić będzie coraz doskonalsze uzupełnienie jej wzrostu i gwarant konkurencyjności na globalnej mapie biznesu.

Ostatnie publikacje na blogu – Produkcja kontraktowa

Author

Krzysztof Jakubczak

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *